top of page

Konsultacja psychologiczna

Konsultacja jest pierwszym spotkaniem z psychologiem. W trakcie spotkania zapoznajemy się z danym kłopotem, terapeuta przeprowadza wywiad psychologiczny. Podczas konsultacji psycholog może zalecić dodatkową konsultacje z innym specjalistą, np. psychiatrą, neurologiem, przeprowadzenie odpowiednich badań oraz zaproponować właściwą formę terapii (indywidualną, partnerską, rodzinną lub grupową).
Konsultacja może mieć charakter kilku spotkań, dzięki czemu pojawia się przestrzeń na ustalenie kontraktu terapeutycznego (cel terapii oraz warunki terapii).

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą? 

1. Jaka jest różnica pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą, a psychiatrą?

• Psycholog ukończył studia psychologiczne i zajmuje się diagnozowaniem, wsparciem psychologicznym oraz interwencją kryzysową.

• Psychoterapeuta to osoba, która po studiach ukończyła specjalistyczne, minimum 4-letnie szkolenie z psychoterapii i prowadzi terapię pomagającą w leczeniu problemów emocjonalnych, zaburzeń psychicznych oraz trudności życiowych.

• Psychiatra to lekarz, który może przepisywać leki i stawiać diagnozy medyczne. Psycholog, ani psychoterapeuta nie przepisują leków, nie wystawiają również zwolnień lekarskich, tzw. L4.

 2. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa/psychoterapeuty?

Pierwsza wizyta ma charakter konsultacyjny i trwa 50 minut.

Podczas spotkania terapeuta może zapytać o:

✔️ Powód, dla którego zdecydowałeś/aś się na terapię,

✔️ Twoją sytuację życiową (praca, rodzina, relacje),

✔️ Problemy, które aktualnie Cię niepokoją,

✔️ Twój stan emocjonalny i historię zdrowia psychicznego.

Nie musisz mieć gotowych odpowiedzi – to naturalne, że nie wszystko jesteś w stanie sprecyzować od razu. Pierwsze spotkanie służy temu, aby terapeuta mógł lepiej Cię poznać i wspólnie z Tobą określić cel terapii.

3. Czy spotkanie jest poufne?

Tak. Psychologów i psychoterapeutów obowiązuje tajemnica zawodowa. To oznacza, że wszystko, co powiesz na sesji, pozostaje między Wami.

 

Wyjątki od tajemnicy zawodowej:

  •  Jeśli zagrożone jest życie lub zdrowie Twoje lub kogoś innego (np. planujesz samobójstwo lub przemoc wobec innej osoby),

  • Jeśli jesteś w trakcie postępowania sądowego i sąd wezwie terapeutę do złożenia zeznań.

 

4. Jak długo trwa psychoterapia?

Czas trwania terapii zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Warto na początek dać sobie czas, np. trzy miesiące regularnych spotkań, a następnie ocenić postępy – jak się czujesz, co się zmieniło i czy terapia przynosi oczekiwane efekty. Niektóre trudności wymagają krótszej pracy, inne – dłuższego procesu, który może trwać może kilka lat. 

5. Jak się przygotować do terapii? 

Możesz przyjść bez żadnych przygotowań. Jeśli masz trudność w rozpoczęciu rozmowy, terapeuta sam pokieruje spotkaniem. Możesz też zrobić sobie notatki wcześniej i zapisać kwestie, które chcesz poruszyć.

 

6. Czy psychoterapeuta ocenia mnie podczas sesji?

Nie. Rolą terapeuty nie jest ocenianie, lecz pomoc w lepszym zrozumieniu siebie i znalezieniu rozwiązań dla Twoich trudności.

7. Jak wygląda terapia online?

Terapia online odbywa się przez wideorozmowy (Zoom, Skype, whatsapp). Jest skuteczna w przypadku wielu problemów psychicznych i wygodna dla osób, które nie mogą dojeżdżać do gabinetu.

 

8.  Jak często odbywają się sesje terapeutyczne?

Najczęściej raz w tygodniu. 

9.  Jak wybrać odpowiedniego terapeutę?

Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Kwalifikacje – Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie, natomiast psychoterapeuta dodatkowo przeszedł całościowe szkolenie psychoterapeutyczne. Każdy specjalista powinien w swoim opisie zawrzeć informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.

  • Specjalizacja – Nasi terapeuci mają jasno określone obszary, w których pracują, co ułatwia znalezienie osoby odpowiedniej do Twoich potrzeb.

  • Relacja terapeutyczna – Najważniejsze jest, abyś czuł(a) się dobrze w kontakcie z terapeutą. Czasem potrzeba pierwszego spotkania, by ocenić, czy współpraca będzie komfortowa i skuteczna.

  • Superwizja – Dobry terapeuta pracuje pod stałą superwizją, czyli konsultuje swoją pracę z bardziej doświadczonym specjalistą. To zapewnia wysoką jakość terapii.

  • Granice etyczne – Profesjonalny psychoterapeuta nie angażuje się w relacje prywatne z pacjentami, nie ocenia, a jego praca opiera się na zasadach kodeksu etycznego.

Wybór odpowiedniego terapeuty to podstawa skutecznej terapii – warto poświęcić czas na znalezienie osoby, z którą poczujesz się bezpiecznie i komfortowo. 

W naszym gabinecie gwarantujemy, że nasi psychoterapeuci i psycholodzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie, pracują pod superwizją i zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Tworzymy przestrzeń pełną zrozumienia i akceptacji, abyś mógł/mogła swobodnie mówić o swoich trudnościach i znaleźć skuteczne rozwiązania.

 

10. Czy mogę zmienić terapeutę w trakcie terapii?

Nie każdy terapeuta będzie Ci odpowiadać – to naturalne. Jeśli po kilku sesjach czujesz, że terapia nie spełnia Twoich oczekiwań lub nie masz poczucia zrozumienia i bezpieczeństwa, masz prawo poszukać innego specjalisty.

Proces psychoterapii możesz zakończyć w każdej chwili, ale warto najpierw porozmawiać o swoich odczuciach z terapeutą. Czasem drobne zmiany w podejściu lub metodach pracy mogą poprawić jakość spotkań. Najważniejsze, abyś czuł(a) się komfortowo i miał(a) poczucie, że terapia rzeczywiście Ci pomaga.

Konsultacje psychologiczną prowadzą:

bottom of page